Yetişkin Tur Fiyatı :
1599₺
Başlangıç Tarihi :
29.8.2020
Bitiş Tarihi :
5.9.2020
Tur Süresi :
7 GECE 7 GÜN
KARADENİZ VE BATUM


BELİNAY KARADENİZ FIRTINASI VE BATUM

 

YAYLA GEZİLİ PROGRAM

 

Safranbolu, Kastamonu,Sinop, Samsun, Ünye, Fatsa, Akçaabat, Sümela Manastırı, Trabzon Atatürk Köşkü, Sürmene, Rize, Fırtına Deresi, Ayder Yaylası, Gelintülü Şelalesi Çamlıhemşin, Çeymakçur Yaylası, Şenyuva Köprüsü ve Köyü, Konaklar Köyü, Zilkale, Palovit Şelalesi,  Zipline, Arhavi, Hopa, Batum, Borçka, Karagöl, Çay Fabrikası, Giresun, Ordu, Boztepe, Amasya, Çorum

7 Gece-7 Gündüz

 

1.GÜN: AYDIN-SAFRANBOLU

 

Akşam saat 19.00 ‘da Aydın Nevzat Biçer Otoparkından siz değerli misafirlerimizi alarak yolculuğumuza başlıyoruz. Yolda vereceğimiz kısa molaların ardından Safranbolu ‘ya varıyoruz.

 

2.GÜN: SAFRANBOLU-KASTAMONU-SİNOP-SAMSUN

 

Belirlediğimiz uygun bir noktada alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Müze Kent Safranbolu’ya ulaşıyoruz. Tarihi evleri ve konakları ile ün kazanan Safranbolu ‘da sırasıyla Köprülü Mehmet Paşa Camii, Güneş Saati, Cinci Hanı ve Hamamı, Bakırcılar Çarşısı’nı geziyoruz ve Safranbolu manzarasını fotoğraflayabilmeniz için Hıdırlık Tepesi’ne geliyoruz. Fotoğraflarımızı çektikten sonra meşhur Safranbolu lokumlarını tatmanız ve alışveriş yapabilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından Kastamonu’ya hareket ediyoruz. Nasrullah Köprü, Nasrullah Meydanı, Kastamonu Hükümet Konağı ve Şerife Bacı Anıtı’nı panoramik olarak geziyoruz. Daha sonra rotamızı Sinop’ a çeviriyoruz. Öğle yemeğimizi ünlü Sinop Mantısı ile değerlendiriyoruz. Öğle yemeğimizi aldıktan sonra eski tarihi Sinop Cezaevi’ni gezmeye başlıyoruz. Film ve dizilere konu olmuş, türkülerin bestelendiği bu tarihi ilginç yapıyı rehberimizin anlatımları eşliğinde geziyoruz. Dileyen misafirlerimiz Sinop Kalesi’nin en yüksek burcuna çıkıp, Sinop manzarasını seyredebilirler.Bölgede en gelişmiş el sanatlarından biri olan kotra (gemi maketi yapım atölyesi) hediyelik gemi maketi alışverişiniz için serbest zaman veriyoruz. Ardından milli mücadelenin başlatıldığı şehir Samsun’a ulaşıyoruz. Samsun’ da meşhur heykeltıraş Krippel’in dünyaca bilinen Atatürk Heykeli’ni ve Atatürk’ün Samsun’a çıktığı Bandırma Vapuru ‘nu geziyoruz. Gezimizi bitirdikten sonra Samsun’un nezih otellerinden Simisso Otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3. Gün: FATSA - GİRESUN - AKÇAABAT - SÜMELA MANASTIRI - TRABZON ATATÜRK KÖŞKÜ - SÜRMENE- RİZE –ÇEYMAKÇUR YAYLASI
 

Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından, Hekimoğlu’nun vatanı FATSA-ORDU-GİRESUN üzerinden, AKÇAABAT’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Akçaabat’ın meşhur köftesinden öğle yemeğimizi aldıktan sonra, Doğu KaradenizinDivası ve Manastırlar kenti, TRABZON’a hareket ediyoruz. SOĞUKSU semtinde, Atatürk’ün Trabzon’a geldiğinde konakladığı ve sonrasında müze haline getirilerek, eşyalarının sergilendiği ATATÜRK KÖŞKÜ’nü geziyoruz. Ayrıca GÜMÜŞ ve TELKARİ sanatı hakkında bilgi alıp, gümüş el dokuma hasır takımlar ve yine yöreye özgü gümüş takunya ve telkârinin ortak işlendiği çeşitli hediyelik eşya ve takı alışverişleri yapıyoruz. Daha sonra, programımızda yer alan SÜMELA MANASTIRI, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2015 yılından beri restorasyon ve güçlendirme çalışmaları hala devam etmekte olduğu için, 2020 yılında açılması durumunda gezimizi gerçekleştiriyoruz. Açılmaması durumunda ise, SÜRMENE’ye gitmek üzere otobüsümüzde yerlerimizi alıyoruz. Meşhur bıçak atölyelerinde, Sürmene bıçaklarının nasıl sanata dönüştüğünü izliyor ve alışveriş molası veriyoruz. Buradan, yağmur şehir RİZE istikametine doğru ilerliyoruz. Şirin Rize’yi panoramik gördükten sonra, yöreye özgü dokuma çeşidi olan RİZE BEZİ (feretiko) atölyesine uğrayıp,hem bilgi alıyoruz hem de alışveriş yapma imkanı buluyoruz. Daha sonra, Kaçkar Dağları’nın en güzel yaylalarından biri olan AYDER YAYLASI’ naçıkıyoruz.Fırtına Vadisi ‘nin müthiş doğa manzaraları eşliğinde Çeymakçur Yaylası’na ulaşıyor ve bölgeye has ahşap konumlandırılmış Ayder-Zafran Otelimize yerleşiyoruz. Dileyen misafirlerimiz otelin etrafında yemyeşil doğanın içinde Çeymakçur Yaylası’nda yürüyüş yapabilirler. Akşam yemeğimizi Karadeniz müzikleri ile eğlenerek alıyoruz.

 


4. Gün: AYDER YAYLASI- GELİNTÜLÜ ŞELALESİ- FIRTINA DERESİ- ŞENYUVA KÖPRÜSÜ VE KÖYÜ - KONAKLAR KÖYÜ - ZİLKALE - PALOVİT ŞELALESİ - ZİPLİNE - BATUM - HOPA
 

Yayla tesisimizde alacağımız yöresel kahvaltının ardından,  AYDER YAYLASI’nda GELİNTÜLÜ ŞELALESİ’ni gezmeye gidiyoruz. Büyüleyici  güzellikteki şelalede kısa yayla yürüyüşlerimizi yaparak, güne zinde bir şekilde başlıyoruz.  Çam ormanları, şelaleleri, yöresel mimarideki evleri, çiçekleri, Kaçkarlar'ı  ile  bir tabiat harikası olan AYDER YAYLASI’nın çevresini keşfe çıkıyoruz. Bizi bekleyen minibüslerle, Sevdaluk dizisinin çekildiği bölgeye ulaşıyoruz. Önce dağların arasındaki konakları ile ünlü Konaklar Köyü’ nü ve Şenyuva Köyü ‘nü gördükten sonra tepe üzerinde kurulmuş Zilkale’ ye geçiyoruz. Yeşillikler arasında, tüm ihtişamıyla yükselen bu tarihi yapıtı fotoğrafladıktan sonra Kır Kahvesi ‘ndeçay , kahve molası veriyoruz. Molamızın ardından şelaleler vadisi olarak bilinen Palovit Şelalesi’ne geliyoruz. Yaklaşık on beş metreden direk düşen su kütlesinin, müthiş görüntüsünü hayranlıkla izliyoruz. Turumuzun devamında Fırtına Deresi kenarında Zipline aktivitesi ve yöresel öğle yemeği için mola veriyoruz.

İSTEĞE BAĞLI ZİPLİNE AKTİVİTE EKSTRA

Yediden yetmişe her yaş gruptaki  misafirlerimizin kolaylıkla deneyebilecekleri bir aktivite.. Çelik halatlarla bağlı bulunan sistem üzerinden, mekanik makaralar sayesinde, yetmiş metre uzunluktaki halatlardan fırtına deresinin üstünde,  adeta uçarcasına karşıdan karşıya geçiyorsunuz. Kahkahalar, eğlence dolu anlar sizleri bekliyor!

Daha sonra Arhavi-Hopa üzerinden, Türkiye-Gürcistan sınırımız olan , Sarp Sınır Kapısı’nda pasaporta ihtiyaç olmadan sadece (yeni,çipli) kimliklerimizle Batum ‘a geçiyoruz.(Batum’a daha önce gitmiş olanlar ya da gitmek istemeyenler Hopa sahilinde keyifli vakit geçirebilirler ya da Hopa’da otelimizde dinlenebilirler.) Batum’da sırasıyla evli çiftlere şans getirdiğine inanılan Saint Andrew Heykeli ,Çoruh Nehri, Gonio Köprüsü’nü, Roma döneminden kalma GonioApsaros Kalesi’ni ve farklı mimarileri ile dikkat çeken Ters Bina, Saat Kulesi, Alfabe Kulesi’ni görerek şehir merkezine geliyoruz. Merkezde İlyaÇavçavadzeHeykeli , Tiyatro Binası, Poseidon Heykeli, Ali Nino Heykeli, Piazza Kulesi, Hükümet Binası, Avrupa Meydanı’nda bulunan, Medea Heykeli gibi görkemli yapıtları görüyoruz. Batum Sahil Parkı’nda vereceğimiz kısa molanın ardından Batum turumuzu tamamlıyor ve Hopa’da Heyamo Otel’e yerleşiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 


5. Gün: : BORÇKA – KARAGÖL - UZUNGÖL YAYLASI - ÇAY FABRİKASI - ARSİN
 

Sabah otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından, ARTVİN’in ilçesi BORÇKA’ya doğru yol alıyoruz. Ülkemizin gizli cennet köşelerinden biri olan, BORÇKA - KARAGÖL’ü keşfe gidiyoruz. Bizi bekleyen minibüslerle, dev ladin ağaçları ve minik şelalelerin bize katıldığı bir yolculukla, KARAGÖL’e ulaşıyoruz. Etrafındaki orman örtüsü ve büyüleyici renkleriyle bir doğa harikası olan, KARAGÖL’de yürüyüşler yapıyoruz. Ağaçların rengarenk görüntüsünün göle yansıyan uyumunu hayranlıkla izleyip, fotoğraflarımızla bu muhteşem manzarayı ölümsüzleştiriyoruz. Daha sonra, UZUNGÖL YAYLA’sına hareket ediyoruz. Vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların HALDİZEN Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşmuş olan bu göl, muhteşem orman örtüsü ile Alplerin güzelliğini kıskandıracak derecede. Göl etrafında keyifli yürüyüşler yaparak, serbest zaman veriyoruz. UZUNGÖL’de kiremitli bir çatı ile kapatılmış, bölgedeki tek örnek olan  HAPSİYAŞ KÖPRÜSÜ’nün güzel görüntüsünü fotoğraflarımıza ekleyerek,  yolumuz üzerinde  ÇAY FABRİKASI’na uğruyoruz. Dalından koparılan çayın geçirdiği evrelerini görerek, yetkililerden bilgi alıyor ve bizlere ikram edilen çayları keyifle içiyoruz.  Çay alışverişlerimizi de yaptıktan sonra Arsin’ de bulunan Arsen Hotel ‘e geliyoruz. Konaklama ve akşam yemeğimiz otelimizde.

 

6. Gün: : GİRESUN – ORDU – BOZTEPE - AMASYA
 

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından sahil yolundan ilerleyerek, fındık alışverişi yapabilmeniz için mola veriyoruz. Denizin ve doğanın muhteşem manzarası eşliğinde Giresun üzerinden, Ordu’ya varıyoruz. Ordu’nun harika manzarasını doyasıya seyredebilmek için, ismine türkülerin yakıldığı Boztepe’ye teleferik ile çıkıyoruz. Eşsiz Karadeniz manzarasını fotoğraflıyoruz. Daha sonra Nefise Akçelik Tüneli’nden geçerek Osmanlı zamanında Şehzadeler Şehri olarak bilinen Amasya’ya ulaşıyoruz. Sırasıyla Tarihi Saat Kulesi, Yalı Boyu Evleri, Alçak Köprü, Harşena Kalesi, Kral Kaya Mezarları, Şehzadeler Gezinti Caddesi, Strabon Heykeli, Ferhat İle Şirin Heykeli, Bayezıd Külliyesi veTarihi Çınar Ağaçlarını rehberimiz eşliğinde geziyoruz. Amasya gezimizi bitirdikten sonra Büyük Amasya Oteli’ne geçiyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelimizde.

 

 

7. Gün: AMASYA - ÇORUM - AYDIN
 

Otelimizde alacağımız kahvaltının ardından, Ferhat ve Şirin’in destansı aşklarına tanıklık eden, Ferhat Su Kanalları’nı gördükten sonra geri dönüş yolculuğumuza başlıyoruz. İlk molamızı Çorum ‘da veriyoruz. Ünlü Çorum Leblebisini tatmanız ve alışveriş yapabilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızdan sonra dönüş yolculuğumuza devam ediyoruz. Yolda vereceğimiz kısa molaların ardından akşam saatlerinde Aydın’da oluyor ve başka bir Belinay Tur organizasyonunda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz..

TURA DAHİL OLAN HİZMETLER:

-4 Gece Otel ve 1 Gece Yayla Konaklaması

-5 Sabah Kahvaltısı ve 5 Akşam Yemeği

-Lüks Otobüs ile Ulaşım ve Çevre Gezileri(Minibüs gerektirmeyen yerlerdeki ulaşım)

-Profesyonel Rehberlik Hizmeti

-Seyahat Sigorta Paketi

-Otobüs İçi İkramlar

-Yöresel Eğlenceler

-Belinay Tur Refakati ve Güvencesi

TURA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

-Müze, Milli Park, Ören yeri ve Teleferik Ücretleri

-Öğle Yemekleri

-İlk gün sabah kahvaltısı ve Son gün akşam yemeği

-Yurtdışı çıkış harcı (Batum’a geçecek misafirler için)

-Batum’a Geçiş

-Otobüsün çıkamadığı yerlerdeki minibüs ücretleri

NOT:18 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR ANNE YA DA BABA İLE YALNIZ GİDECEKSE NOTERDEN MUVAFAKATNAME ÇIKARMALIDIR.

YENİ KİMLİK KARTI İLE BATUM’A GEÇİŞ YAPILMAKTADIR.